rozwińzwiń

Fabryka szpiegów

Okładka książki Fabryka szpiegów Piotr Gajdziński
Okładka książki Fabryka szpiegów
Piotr Gajdziński Wydawnictwo: Muza kryminał, sensacja, thriller
448 str. 7 godz. 28 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo:
Muza
Data wydania:
2024-04-17
Data 1. wyd. pol.:
2024-04-17
Liczba stron:
448
Czas czytania
7 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328730632
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
60 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
259
76

Na półkach:

Po książkę "Fabryka szpiegów" sięgnęłam z dwóch powodów. Po pierwsze miałam już przyjemność zetknąć się z twórczością Piotra Gajdzińskiego. I o ile fabuła pierwszej powieści pisarza, z dziennikarzem Rafałem Terleckim w roli głównej, zatytułowanej "Sierociniec janczarów" mnie nie zainteresowała, o tyle z drugą książką "Szczurzy szlak" sprawa miała się już zupełnie inaczej. Po drugie akcja tych powieści toczy się między innymi w Wolsztynie, mieście w zachodniej Wielkopolsce, które jest nie tylko rodzinnym miastem głównego bohatera, ale i moim. Nie ukrywam, że to specyficzne uczucie czytać książkę, której akcja dzieje się mieście, w którym się mieszka. Tym bardziej jeśli jest to thriller/kryminał, w którym nie brak morderstw, napięcia i przekrętów. Znam miejsca, w których toczy się akcja, ale oczami wyobraźni widziałam je inaczej, bardziej fabularnie, filmowo i było to bardzo przyjemne doznanie. Piotr Gajdziński zdecydowanie dobrze zna miejsca, o których pisze.

Dziennikarz prywatnej stacji telewizyjnej Rafał Terlecki, powraca w swoje rodzinne strony, by po raz kolejny rozwiązać zagadkę. Tym razem nie chodzi jednak o morderstwo, choć i ono wplącze się w prowadzone przez niego śledztwo, ale o podejrzenie, że w nieodległej od Wolsztyna miejscowości, od czasów powojennych aż do początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, istniała tajna szkoła, w której Sowieci szkolili przyszłych nielegałów.

"[...] jeden z pałaców zostanie przeznaczony na miejsce szkolenia nielegałów, którzy za jakiś czas — być może dopiero za rok, nie wcześniej niż za kilka miesięcy — zostaną wysłani do Niemiec, a w drugim nauki będą pobierali przyszli agenci szkoleni na Polskę".

Smaczek temu wszystkiemu dodaje podejrzenie, że sowieccy agenci nadal funkcjonują w Polsce i nie tylko, żyjąc jako przykładni obywatele, często biznesmeni, filantropi, a nawet ludzie pełniący ważne funkcje państwowe. Czy Rafał Terlecki rozwiąże zagadkę tajemniczej szkoły nielegałów? Jaką wiedzę zdobędzie na temat działalności tajnych agentów? I czy przy okazji rozwiąże zagadkę morderstw i porwania? Kim jest Bolesław Świeżyński i jakie badania przeprowadza w swoim tajnym laboratorium? O tym i o wielu innych "ciekawostkach" dowiecie się w trakcie lektury "Fabryki szpiegów".

Duży plus za wykaz bohaterów wraz z krótką charakterystyką, na początku książki. To ułatwia Czytelnikowi odnalezienie się w gąszczu bardziej lub mniej ważnych postaci w powieści. Mimo tej podpowiedzi czasem gubiłam się w nazwiskach i rolach postaci drugoplanowych i musiałam się cofać w powieści. Sporo wątków i wielu bohaterów. Pisarz zaskakuje zwrotami akcji. Wyobraźnia Czytelnika ma co robić. Są ofiary, są przestępcy, są szpiedzy i układy polityczne na najwyższych szczeblach, jest przyjaźń, jest i zdrada.

Poruszamy się w dwóch przestrzeniach czasowych. Lata powojenne, kiedy to powstawała szkoła nielegałów we wroniawskim pałacu i czasy obecne, w których Terlecki prowadzi swoje dziennikarskie śledztwo. Książka trzyma w napięciu. Nie brakuje w niej przemocy, choć krew nie leje się strumieniami. Czyta się ją szybko i mimo, iż nie jest to lektura lekka i przyjemna, czytając ją płynęłam po stronach jak łódka po spokojnych wodach jezior wolsztyńskich. Mimo że, jest to już trzecia powieść z dziennikarzem Rafałem Terleckim i po raz kolejny powracamy do Wolsztyna, miasta w zachodniej Wielkopolsce, nie ma konieczności przeczytania najpierw pierwszych dwóch książek. Choć polecam także i ich lekturę.

Czy dziś jeszcze można spotkać nielegałów w Polsce? Przyglądając się ostatnim wydarzeniom w naszym kraju... Kto wie?

Książkę polecam miłośnikom powieści trzymających w napięciu, tym których interesuje historia — prawdziwa lub nie, to musicie sprawdzić sami — tajemnice, które należy wyjaśnić oraz mieszkańcom Wolsztyna i okolic, by tym razem mogli przejść się ulicami miasta w powieściowy sposób.

Książka w ramach akcji recenzenckiej serwisu lubimyczytac.pl
Dziękuję wydawnictwu MUZA za egzemplarz recenzencki.

Po książkę "Fabryka szpiegów" sięgnęłam z dwóch powodów. Po pierwsze miałam już przyjemność zetknąć się z twórczością Piotra Gajdzińskiego. I o ile fabuła pierwszej powieści pisarza, z dziennikarzem Rafałem Terleckim w roli głównej, zatytułowanej "Sierociniec janczarów" mnie nie zainteresowała, o tyle z drugą książką "Szczurzy szlak" sprawa miała się już zupełnie inaczej....

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
692
102

Na półkach:

Lubicie książki szpiegowskie? Ja nie wiele mam takich na swoim koncie.

Akcja powieści Piotra Gajdzińskiego początkowo rozgrywa się na dwóch przestrzeniach czasowych, w czasie teraźniejszym oraz w drugiej połowie lat czterdziestych, czyli koniec II Wojny Światowej. Rozgrywa się ona na terenie Wolsztyna, Moskwy oraz w miastach na terenie Szwajcarii i Niemiec.
Cała historia była dla mnie trochę zagmatwana, czasami ciężko było mi odnaleźć się w fabule a nawet w pewnym momencie trochę się pogubiłam, więc by nie narozrabiać tym razem muszę wkleić Wam opis wydawcy:

"W tej książce historia nieustannie przeplata się z dniem dzisiejszym i rzuca światło na współczesne wydarzenia polskiej sceny politycznej.

Wybuch wojny w Ukrainie zmusza Amerykanów do oczyszczenia Polski z dobrze tu zadomowionych rosyjskich szpiegów. Dzięki informacjom od funkcjonariusza tajnej komórki polskiego wywiadu dziennikarz Rafał Terlecki dowiaduje się, że w jednym z pałaców w zachodniej Wielkopolsce funkcjonowała przed laty specjalna szkoła nielegałów stworzona przez jednego z asów sowieckiego wywiadu.

Poszlaki wskazują, że na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku jeden z absolwentów szkoły nielegałów pełnił ważną funkcję w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, a dzisiaj jest istotną postacią na scenie politycznej.

Zadomowiony w lokalnej społeczności Terlecki ma szansę prześwietlić, co działo się za ceglanym pałacowym murem. Wraca więc do Wolsztyna, swojej rodzinnej miejscowości, w pobliżu której w styczniu 1945 roku założono tajną Jednostkę 22346, i rozpoczyna dziennikarskie śledztwo."

Mimo tego, że nie łatwa była to lektura, absolutnie nie oceniam jej źle. To było swego rodzaju wyzwanie któremu z lekkim trudem podołalam. Autor bardzo mnie zaciekawił, nie znam jego wcześniejszych publikacji ale z chęcią po nie sięgnę, tym bardziej, że Piotr Gajdziński jest autorem biografii Władysława Gomułki, Wojciecha Jaruzelskiego oraz Józefa Piłsudskiego, czyli postaci o których warto wiedzieć więcej. Choć mnie z tych trzech panów najbardziej interesuje Piłsudski.

Polecam.

Lubicie książki szpiegowskie? Ja nie wiele mam takich na swoim koncie.

Akcja powieści Piotra Gajdzińskiego początkowo rozgrywa się na dwóch przestrzeniach czasowych, w czasie teraźniejszym oraz w drugiej połowie lat czterdziestych, czyli koniec II Wojny Światowej. Rozgrywa się ona na terenie Wolsztyna, Moskwy oraz w miastach na terenie Szwajcarii i Niemiec.
Cała historia...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
546
188

Na półkach: , , , , ,

„Człowiek musi mieć wspomnienia, bez nich nie istnieje, jest pusty.”

Dziennikarz Rafał Terlecki otrzymuje informację o szkole nielegałów, która funkcjonowała w pobliżu jego rodzinnego Wolsztyna. Dziennikarskie śledztwo szybko wchodzi na niebezpieczne tory. Okazuje się że sprawa jest niezwykle delikatna i życie Terleckiego jest zagrożone. Ten jednak nie odpuszcza i z narażeniami życia dąży do rozwiązania sprawy, która prowadzi na najwyższe szczeble polityczne.

„Ludzie nieustannie rozprawiający o patriotyzmie i Bogu często mają na sumieniu bardzo nieładne uczynki.”

„Fabryka szpiegów” to najnowsza książka autorstwa Piotra Gajdzińskiego. Ponownie głównym bohaterem jest dziennikarz Rafał Terlecki, ale każdy z tomów to właściwie osobna historia i można je czytać zupełnie niezależnie od siebie. Historia przedstawiona tutaj jest niezwykle ciekawa. Sięga bowiem 1945 roku, kiedy w jednym z wielkopolskich pałaców utworzono szkołę nielegałów. Okazuje się, że działania Sowietów, które miały miejsce tak wiele lat temu, rezonują w teraźniejszości, a obudzeni szpiedzy stają się bardzo niebezpieczni.
Tak jak poprzednie tytuły autorstwa Piotra Gajdzińskiego czyta się świetnie. Historia wciąga od pierwszych stron, a kilka sprawnych zwrotów akcji zaskakuje tak bardzo, że ciężko odłożyć lekturę na później. Mamy tu rosyjskich szpiegów, wielką politykę, wielkie biznesy, niebezpieczne układy na najwyższych szczeblach. Mamy bohaterów, których już znamy i tych zupełnie nowych. Trochę kryminału, trochę sensacji i szczypta thrillera. Setki wypalonych papierosów i …alkohole z najwyższej półki 😉😎
Wydaje mi się, że to najlepszy tytuł autora, ale chyba o każdej jego książę tak mówię, więc najwyraźniej mam do niego słabość 😉😂
Lubię po prostu sprawnie napisane historie, które wciągają tak bardzo, że zapominamy o otaczającym nas świecie.
Rozrywka w najlepszym wydaniu! Polecam!

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Muza.

„Człowiek musi mieć wspomnienia, bez nich nie istnieje, jest pusty.”

Dziennikarz Rafał Terlecki otrzymuje informację o szkole nielegałów, która funkcjonowała w pobliżu jego rodzinnego Wolsztyna. Dziennikarskie śledztwo szybko wchodzi na niebezpieczne tory. Okazuje się że sprawa jest niezwykle delikatna i życie Terleckiego jest zagrożone. Ten jednak nie odpuszcza i z...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
403
360

Na półkach:

"Fabryka szpiegów" nie jest moim pierwszym spotkaniem z piórem autora. Poprzednią czytało mi się dobrze, więc z zainteresowaniem zasiadłam do nowej książki. Trochę przeraziłam się już na samym początku, gdy zobaczyłam bogaty spis bohaterów... Nie zapamiętałam nawet połowy z nich, ale był przydatny o tyle, że gdy gubiłam się podczas czytania i nie wiedziałam kto jest kim, mogłam sięgnąć do opisu osób.
Z pewnością książka ta może być nie lada gratką dla miłośników powieści sensacyjno-kryminalnych, z licznymi nawiązaniami do świata polityki, wielowątkowych, skomplikowanych, których akcja toczy się w różnych okresach czasowych. Trzeba wielkiego skupienia, by z tej zawiłej plątaniny podawanych informacji składać stopniowo złożony obraz mrocznego procederu, którego korzenie sięgają czasów końca II wojny, a finał rozgrywa się we współczesności.
Trudno było mi się zaangażować w opisywaną historię. Być może było to związane z kłopotami ze skupieniem się. Druga część książki wypadła jednak w moich oczach dużo lepiej, bo pisarzowi udało się wciągnąć mnie w labirynt zawiłych ścieżek, po którym już sama chciałam dalej krążyć w poszukiwaniu odpowiedzi na liczne pytania.
Kilka razy pośmiałam się z siebie samej, łamiąc sobie język przy próbie poprawnego wymawiania pełnych personaliów postaci 😅. Po zakończeniu książki zastanawiałam się, dlaczego nie dałam się porwać lekturze od początku i jedyne co przyszło mi do głowy to fakt, że książki, które zazwyczaj robią na mnie duże wrażenie, silnie oddziałują na emocje czytelnika. Tutaj trochę mi tego zabrakło, jednak nie mogę powiedzieć, by ominął mnie dreszczyk emocji w niektórych fragmentach. Motyw oczu... pozostanie w mojej pamięci. 🙈
Choć książka nie do końca trafiła w mój gust czytelniczy, jestem przekonana, że znajdzie swoje wierne grono odbiorców. Sprawdźcie sami i oceńcie! 🙂

"Fabryka szpiegów" nie jest moim pierwszym spotkaniem z piórem autora. Poprzednią czytało mi się dobrze, więc z zainteresowaniem zasiadłam do nowej książki. Trochę przeraziłam się już na samym początku, gdy zobaczyłam bogaty spis bohaterów... Nie zapamiętałam nawet połowy z nich, ale był przydatny o tyle, że gdy gubiłam się podczas czytania i nie wiedziałam kto jest kim,...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
168
81

Na półkach: , , ,

Jak przejąć władzę nad innym krajem? Jest na to wiele sposobów, a jednym z nich jest umieszczenie szpiegów w ważnych strukturach obcego państwa i jego dezorganizacja od wewnątrz. Działalność takiej szkoły nielegałów jest głównym tematem powieści "Fabryka szpiegów" Piotra Gajdzińskiego.
Na Ukrainie trwa wojna, a to zmusza Amerykanów do oczyszczenia Polski z rosyjskich szpiegów. Dziennikach Rafał Terlecki zostaje poproszony przez pracownika agencji wywiadowczej o sprawdzenie informacji o istnieniu tajnej sowieckiej szkoły nielegałów we Wroniawach. Ze względu na to, że są to rodzinne strony dziennikarza, Terlecki zgadza się na to śledztwo. W jego toku odkrywa wiele ciekawych informacji i poznaje personalia wysoko postawionych osób, którzy mogli zostać wyszkoleni w tej właśnie szkole.
Głównym bohaterem "Fabryki szpiegów" jest dziennikach Rafał Terlecki. Ta postać, choć sympatyczna, nie zapada na długo w pamięci czytelnika. Autor wykreował go trochę na takiego przeciętniaka, zwykłego człowieka. Chociaż charakteryzuje go nieustępliwość w dążeniu do prawdy zabrakło mi w nim charyzmy. Nasze zainteresowanie zdecydowanie bardziej wzbudza Bolesław Świeżyński - odnoszący światowe sukcesy naukowiec. Autor wokół tej postaci stworzył aurę tajemnicy. Jednak najlepiej wykreowaną postacią jest Marek Hoc.
Piotr Gajdziński stworzył ciekawy thriller z mocnym wątkiem szpiegowskim. Powieść ma również dobrze zbudowane tło historyczne. Akcja powieści początkowo rozgrywa się w dwóch przestrzeniach czasowych - w latach 1945 - 1948 oraz w czasie teraźniejszym. Następnie autor skupił się już tylko na czasach obecnych. Fabuła jest niespieszna, ciekawie zbudowana, jednak ma pewne niedociągnięcia. Zabrakło mi tu wyjaśnienia kwestii zaginięcia studentki Anny. Autor nie ujawnił nam co się tak na prawdę jej stało. Chociaż książka opiera się w dużej mierze na historii i wątkach politycznych została napisana bardzo przystępnie i lekko. Nie przytłaczają one całej fabuły, a jedynie stanowią ciekawe tło, dzięki któremu powieść jest jeszcze bardziej intrygująca. Dużym ułatwieniem jest znajdujący się na początku spis występujących postaci. Pozwala zapoznać się z bohaterami i w razie konieczności pełni rolę ściągawki podczas czytania.
"Fabryka szpiegów" porusza temat wykorzystania dzieci do roli szpiegów. Pokazuje jak brutalne i bezwzględne metody obierano szkoląc dzieci na morderców. Pokazuje również jak destrukcyjny to miało wpływ na ich psychikę. Powieść Piotra Gajdzińskiego uświadamia również jaką politykę wojenną obrały niektóre państwa. Ich metodą było doprowadzenie do wewnętrznego chaosu, tak by każdy dbał wyłącznie o swój interes. Zdobycie władzy w takim wewnętrznie rozbitym państwie jest zdecydowanie łatwiejsze.
Książka Piotra Gajdzińskiego to ciekawa i wciągająca opowieść osadzona w prawdziwych historycznych wydarzeniach. Tu historia miesza się literacką fikcją tworząc intrygującą fabułę. Zaskakujący bohaterowie sprawiają, że powieść jest jeszcze bardziej wciągająca. "Fabryka szpiegów" to książka dla wszystkich fanów powieści szpiegowskich, historycznych oraz tych, którzy lubią wątki polityczne.

Jak przejąć władzę nad innym krajem? Jest na to wiele sposobów, a jednym z nich jest umieszczenie szpiegów w ważnych strukturach obcego państwa i jego dezorganizacja od wewnątrz. Działalność takiej szkoły nielegałów jest głównym tematem powieści "Fabryka szpiegów" Piotra Gajdzińskiego.
Na Ukrainie trwa wojna, a to zmusza Amerykanów do oczyszczenia Polski z rosyjskich...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
184
49

Na półkach: , , ,

“Nie znam się na polityce, ale żyję już na tym świecie dostatecznie długo, aby wiedzieć, że ludzie nieustannie rozprawiający o patriotyzmie i Bogu często mają na sumieniu bardzo nieładne uczynki.”

Od momentu kiedy skończyłam czytać “Fabrykę szpiegów” minęło kilka dni, których potrzebowałam na “przespanie się z tematem”.. Mocno ruszyła mnie tematyka poruszona w książce i zaczęłam się zastanawiać ile w powieści jest fikcji literackiej, a ile inspiracji faktami. Szczególnie w obecnych czasach i tym co dzieje się wokół nas wizja rosyjskich szpiegów na wysoko postawionych stanowiskach w naszym kraju jest zatrważająca…

Dziennikarz śledczy Rafał Terlecki dostaje od zaprzyjaźnionego amerykańskiego agenta informacje o dawnych szkołach nielegałów, które zostały stworzone przez Rosjan po II wojnie światowej. Ich celem było szkolenie młodych osób, by zostały rosyjskimi szpiegami na wschodzie. Działo się to prawdopodobnie w rodzinnej miejscowości dziennikarza, więc ten rusza tropem który dostał i coraz bardziej wsiąka w ten temat i rozpoczyna dziennikarskie śledztwo. Śledztwo, którego efekty zaskoczą wszystkich.

“Fabryka szpiegów” jest świetnie skonstruowanym thrillerem politycznym. Akcja cały czas trzyma w napięciu, nie byłam w stanie przewidzieć zakończenia powieści. Historię poznajemy dwutorowo: z perspektywy Terleckiego w czasie prowadzenia przez niego śledztwa oraz przenosimy się do roku 1945 kiedy zaczęto realizować pomysł szkół nielegałów. Dzięki temu zabiegowi poznajemy zarówno przebieg i działanie szkół jak i losy w obecnych czasach jednego z absolwentów, którego historia jest bardzo ważna w tej powieści.
Piotr Gajdziński świetnie łączy wątki historyczne z fabułą powieści, co niesamowicie wciąga czytelnika w ten tajemny świat rosyjskich konszachtów.

“Fabryka szpiegów” jest moim pierwszym spotkaniem z literaturą Piotra Gajdzińskiego. Po tej lekturze w przyszłości z pewnością przeczytam inne jego książki jeśli wpadną mi w ręce. Mam nadzieję, że trzymają równie wysoki poziom.

Serdecznie dziękuję wydawnictwu Muza za egzemplarz recenzencki.

“Nie znam się na polityce, ale żyję już na tym świecie dostatecznie długo, aby wiedzieć, że ludzie nieustannie rozprawiający o patriotyzmie i Bogu często mają na sumieniu bardzo nieładne uczynki.”

Od momentu kiedy skończyłam czytać “Fabrykę szpiegów” minęło kilka dni, których potrzebowałam na “przespanie się z tematem”.. Mocno ruszyła mnie tematyka poruszona w książce i...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
129
129

Na półkach:

Chociaż dopiero zbliżamy się do końca maja, ja już zdecydowanie mogę powiedzieć, że jest to jedna z najlepszych książek, które przeczytałam w 2024. Wciąga od pierwszych stron i trzyma w napięciu do ostatniego zdania.

Bardzo podobał mi się pomysł z wprowadzeniem bohaterów oraz miejsca akcji na początkowych kartkach książki - zdecydowanie ułatwiało to proces zanurzenia się w fabułę i "zaprzyjaźnienia się" z występującymi osobami. Chociaż trzeba podkreślić fakt, że autor doskonale sobie radzi w kwestii kreowania postaci i po kilkunastu stronach początkowa ściągawka przestaje być potrzebna.

Na uwagę również zasługuje styl i język - wszystko jest tutaj plastyczne, a akcja toczy się wartko. Dialogi również są dobrze wkomponowane i skonstruowane, dzięki czemu nie są sztuczne i wznoszą wartość dodatnią do treści.

Dzięki tematyce książka pozostaje na długo w mojej pamięci i zdarza mi się do niej wracać, ponieważ stała się źródłem pewnych przemyśleń na temat współcześnie działającej polityki, w szczególności za naszą granicą na Odrze.

Było to moje drugie spotkanie z literaturą szpiegowską. Pierwsze było zdecydowanie mało udane. To spotkanie zaliczam natomiast do niezwykle udanych i czuję apetyt na pozostałe książki pana Gajdzińskiego.

Chociaż dopiero zbliżamy się do końca maja, ja już zdecydowanie mogę powiedzieć, że jest to jedna z najlepszych książek, które przeczytałam w 2024. Wciąga od pierwszych stron i trzyma w napięciu do ostatniego zdania.

Bardzo podobał mi się pomysł z wprowadzeniem bohaterów oraz miejsca akcji na początkowych kartkach książki - zdecydowanie ułatwiało to proces zanurzenia się w...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
864
586

Na półkach: ,

Muszę przyznać, że bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie ta książka. Nie znałam wcześniej twórczości autora i teraz już wiem, że koniecznie muszę ją nadrobić.
"Fabryka szpiegów" to trochę literatura szpiegowska, ale trochę też kryminał, bo mamy dziennikarskie śledztwo. Przede wszystkim jednak jest świetnie osadzona historycznie we współczesności. Jednocześnie czuje się, że autor sprawnie porusza się po scenie politycznej, co najmniej od II wojny światowej. Co mnie jeszcze ujęło, to bardzo przystępny język, bez zbędnych dat, szczegółów, zawiłości. Książkę Gajdzińskiego czyta się bardzo dobrze. Już od początku byłam zainteresowana tym, co tak naprawdę robią bohaterowie i dla kogo. Trochę daje do myślenia, szczególnie wobec ostatnich wydarzeń.
Ja polecam.

Muszę przyznać, że bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie ta książka. Nie znałam wcześniej twórczości autora i teraz już wiem, że koniecznie muszę ją nadrobić.
"Fabryka szpiegów" to trochę literatura szpiegowska, ale trochę też kryminał, bo mamy dziennikarskie śledztwo. Przede wszystkim jednak jest świetnie osadzona historycznie we współczesności. Jednocześnie czuje się, że...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
99
95

Na półkach:

To moje pierwsze zetknięcie z książką autorstwa  Piotra Gajdzińskiego i dziennikarzem Rafałem Terleckim.  I chociaż nie gustuję  w książkach z rysem historycznym, thrillerach politycznych a należę raczej do" kryminalistek" - to ta książka na prawdę mnie wciągnęła.

Wybuch wojny na Ukrainie i sytuacja  w W Rosji budzą niepokoje społeczne,  a szum ten  sprawia, że nastał czas na oczyszczenie Polski z  rosyjskich szpiegów.

Piotr Terlecki spotyka się z agentem CIA, który zdradza mu ciekawe informacje na temat dawnej szkoły nielegałow  działającej w Wolsztynie.

 Terlecki wywodzi się z tych terenów i podane informacje są dla niego zaskakujące, dlatego postanawia uruchomić swoje dawne znajomość oraz tropy podrzucone przez agenta, że podejmuje "rękawicę" i rusza,   by sprawdzić ich prawdziwość....

Gdy zaczyna drążyć, sprawy przybierają nieoczekiwany obrót,  temat z przeszłości wpierw wręcz nieprawdopodobny, teraz zaczyna nabierać innego wymiaru, cały obraz funkcjonowania placówki, jego historię i to  jak głęboko wszystko zaszło.

Jego wnioski są zaskakujące, bowiem jeden z wychowanków szkoły to znana postać ze sceny politycznej....

Co jeszcze odkryje śledztwo Terleckiego, jaki "trupy" wyjdą z  szafy....



"Fabryka szpiegów" to doskonała lektura, która wciąga w  świat tajemnic, zdradza sieć powiązań, agenturalne hierarchie, personalne rozgrywki, świat napędzany władzą, kasą ....mamy tu wszystko co sprawia, że chce się tę historię poznać.  To burzliwe dzieje historyczne na przestrzeni lat, tajemnice ludzi żyjących w tamtej rzeczywistości - strach i ogólnie trudny czas budowania rzeczywistości, w którym władza odgrywała ogromne znaczenie.

Autor umiejętnie  sprzedaje nam swoje zamiłowanie do historii, wplata wątki sprzed lat  w tak interesujący sposób, że dajemy się porwać w ten  dawny wir wydarzeń, by poznać go lepiej.  Kreśli swoją  siatkę powiązań w bardzo umiejętny sposób, rozbudza w nas  ciekawość...

Dziękuję Wydawnictwu Muza za możliwość przeczytania książki.

To moje pierwsze zetknięcie z książką autorstwa  Piotra Gajdzińskiego i dziennikarzem Rafałem Terleckim.  I chociaż nie gustuję  w książkach z rysem historycznym, thrillerach politycznych a należę raczej do" kryminalistek" - to ta książka na prawdę mnie wciągnęła.

Wybuch wojny na Ukrainie i sytuacja  w W Rosji budzą niepokoje społeczne,  a szum ten  sprawia, że nastał...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1804
1150

Na półkach: , ,

Lato 2022 roku. Wojna w Ukrainie trwa a amerykański wywiad podsuwa dziennikarzowi Rafałowi Terleckiemu niepokojące informacje. Dowiaduje się on, że nieopodal jego rodzinnej miejscowości działała przez lata rosyjska szkoła, w której od najmłodszych lat szkoleni byli przyszli nielegali czyli szpiedzy, mający głęboko wniknąć w środowiska międzynarodowe i zbierać dane dla Związku Radzieckiego, a potem Rosji. Terlecki zaintrygowany podąża śladem podrzucanych poszlak i odkrywa, że jeden z byłych wychowanków zajmował w latach 90-tych wysokie stanowisko w tworzącym się rządzie polskim. Jednak nie tylko on może okazać się zagrożeniem, znacznie bardziej niebezpieczni i nieustannie działający w ukryciu okażą się inni wychowankowie ośrodka.

,,Fabryka szpiegów" to thriller sensacyjno-szpiegowski z mocnym akcentem politycznym, napisany w klasycznym stylu, który trochę nasuwa skojarzenia z Kenem Follettem. Nieśpieszna ale elektryzująca akcja, różne plany zarówno czasowe jak i lokalizacyjne, odniesienia do prawdziwych zdarzeń oraz niejednoznaczni bohaterowie, który prowadzą grę na własną rękę. Terlecki próbuje złamać zmowę milczenia, która trwała wiele lat by dowiedzieć się co dokładnie działo się za murami szkoły w okolicach Wolsztyna. Idzie szlakiem poszlak i niedomówień, wyciąga na jaw tajemnice, które od wielu lat ktoś próbuje skutecznie zacierać przy okazji wpadając na trop zbrodni, które są jak najbardziej namacalne i bestialskie. Dopiero wtedy zrozumie jak wielkim niebezpieczeństwem było to co Związek Radziecki próbował stworzyć w Polsce.

Mimo, że wszystkie teorie spiskowe traktuję z lekkim przymrużeniem oka to powieść Piotra Gajdzińskiego mnie zaintrygowała. Doskonale łączy fikcje literacką z prawdą historyczną opartą na byłej jak i bieżącej sytuacji politycznej. Snuje niepokojącą opowieść o uśpionym zagrożeniu, które skutecznie zostało zaszczepione w społeczeństwie. O planie, który został rozpisany na lata i z którego nie ma możliwości się wyplątać. O czystym złu, które można wyszkolić i zaprogramować. ,,Fabryka szpiegów" to fikcja literacka ale świetnie skonstruowana i tak operująca faktami, że można się zacząć zastanawiać czy to naprawdę jest tak niemożliwe. Jest to powieść surowa, napisana z męskiej perspektywy i od początku nakreślająca granicę, gdzie przebiega podział między dobrem i złem. Jedyne co pozostaje do odkrycia to jak daleko sięgają macki układów i szpiegowskich intryg.

,,Fabryka szpiegów" skutecznie przykuwa uwagę. Może nie ma tam wielu zaskoczeń czy gwałtownych zwrotów akcji ale jest klimat tajemnicy, zagrożenia, przełamywania zmów i rozpracowywania intryg szpiegowskich. Akcja posuwa się powoli naprzód jednak robi to w taki sposób, że trudno się oderwać. Autor nie sili by zaszokować czytelnika a mimo to ma jego pełne skupienie. Dawno nie czytałam tak intrygującego thrillera gdzie łączy się wątki sensacyjne, szpiegowskie i polityczne i dlatego będę polecać.

Lato 2022 roku. Wojna w Ukrainie trwa a amerykański wywiad podsuwa dziennikarzowi Rafałowi Terleckiemu niepokojące informacje. Dowiaduje się on, że nieopodal jego rodzinnej miejscowości działała przez lata rosyjska szkoła, w której od najmłodszych lat szkoleni byli przyszli nielegali czyli szpiedzy, mający głęboko wniknąć w środowiska międzynarodowe i zbierać dane dla...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    108
  • Przeczytane
    64
  • Posiadam
    17
  • 2024
    6
  • Teraz czytam
    5
  • Recenzenckie
    3
  • Ulubione
    2
  • Ebook
    2
  • Legimi audio
    1
  • Polecam
    1

Cytaty

Więcej
Piotr Gajdziński Fabryka szpiegów Zobacz więcej
Piotr Gajdziński Fabryka szpiegów Zobacz więcej
Piotr Gajdziński Fabryka szpiegów Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także